LEGO lauamängud

LEGO leiutati majanduskriisi tõttu pankrotti läinud puusepa Ole Kirk Christianseni poolt aastal 1932. Esimesed lego-mehikesed ilmusid 1978, kuid neil ei olnud ei liikuvaid käsi ega jalgu ning nende kollased sootunnusteta näod olid igavesti naeratavad. Alles 1980’ndatel, kui ilmusid piraadilegod, tekkisid näkku esimesed emotsiooniilmingud (hea/paha/lõbus/tige).

Igal aastal toodetakse umbes 19 miljardit lego klotsi – umbkaudu 36000 klotsi minutis. Kokkuvõttes on maailmas iga inimese kohta 52 lego jubinat. Kõigist maailmas leiduvatest LEGO klotsidest saaks laduda torni kuule ja tagasi… 10 korda. Kuut sama värvi 2 X 4 LEGO klotsi saab ühendada 102981500 erineval viisil.

Kas LEGO on üldse lauamäng, et see siinses blogis oma koha võiks leida? Klassikalisel kujul on tegu siiski konstruktori – mänguasjaga. Kuid 2009 andis LEGO välja uue sarja, mis oma väikesel väärastunud kujul meenutab lauamänge. Tegu on siis mingil määral hübriidiga, kus kõigepealt paned mängulaua ja kõik jupid kokku ning seejärel saad mängima hakata. Kuid sellega asi ei piirdu…

Esimeseks selliseks ristsugutiseks, mis mängunuppudena LEGO klotse tarvitas, oli LEGO Time Cruisers (1997 – 13 aastat tagasi… wow). Väljaandjaks ei olnud mitte LEGO korporatsioon, vaid võrdlemisi pisike USA ettevõtte Warren Company. Mängus tuleb peamiselt täringut veeretada, selle tulemusele vastavalt liikuda ning korjata neljast erinevast ajast artefakte. Erinevateks keskkondadeks, kus kolada on keskaeg, western, mingi hägune vee-alune maailm ning kosmose “setting.” Mängu eesmärgiks ongi ajarännu võimalikkuse tõestamine ja võitja on see, kes suudab igast ajast midagi kaasa haarata.

1999. aastal ilmus lausa kaks mängu – LEGO Creator ja LEGO Constructionary Game.

Esimese puhul oli tegemist lauamänguga, kus mängu alguses valib iga mängija omale sõiduki, mida ehitama asub ning täringuveeretuse tulemuse võrra edasi liikudes korjatakse mängulaualt klotse, mille abil oma eesmärgini jõuda. Mängulauaga ei ole oldud just väga originaalsed, võttes selles osas eeskujuks Monopoli. Mängumehaanikaks taas kord meile tuttav ning täiesti masendav veereta-liigu. Väljaandjaks seekord LEGO korporatsioon ise.

Teine mäng, Constructionary (välja antud Warren Company poolt), kujutab endast tegelikult arvamismängu, meenutades sel moel kõige rohkem ilmselt Aliast. Sõnade seletamise asemel aga peab kaardil antud sõna arvajale selgitama LEGO klotside abil. Võib päris lõbusaks osutuda – peaks mõnikord oma legod kapist välja kakkuma ja proovima.

Siis, mil mina liialt vana juba olin, et huvi üles näidata, ilmusid välja Bionicle’d, kellest kohe ka mäng tehti… BGG hinne on 3,5 – võite ise arvata, kui hea see on (kuigi ka BGG hinne ei ütle mängu kohta tegelikult mitte halligi). Stoorist niipalju, et keski kurinahk Piraka on tunginud Voya Nui saarele ning otsib elu maski. Mängijad kehastuvad Toa Inika’teks, üritades üksteist ning Piraka’t üle trumbates esimesena maski leida. Väljaandjaks University Games. LEGO ise on välja andnud ka Bionicle kogutava kaardimängu, kuid see tundub olevat nõnda kehv, et sellest ei julge rohkem rääkidagi…

Kui rääkida väga kiiretest mängudest, siis LEGO Rüütliturniiri kaardimäng kuulub kindlasti nende hulka. Tegu on praktiliselt kivi-paber-käärid mehaanikaga mängukesega, kus mängijad võrdlevad kõigepealt oma kaartide peal olevaid sümboleid ja  seejärel oskusi… Võrreldava oskuse valib väljakutsuja. Meenutab pisu seda mängu, mida me Turbo piltidega mängisime…

2009. aastal jõudis LEGO oma mängudega (mille vastu ma ausalt öeldes siis isegi vähematki huvi ei tundnud) isegi Esseni lauamängumessile. Siis lasti toodangusse 10 mängu. Ülal pildil võib näha Laava-Lohet, kus kuningriigi vapraimad rüütlid püüavad loheni jõuda, vältides selle käigus kuuma sulakivi ja allakukkuvaid rahnusid.

Piraadi koodis tuleb mängijatel lahendada mõistatusi, et krabada endale võimalikult ägedad aarded…

2009. aastaga muutus LEGO mängude mehaanika ning sedavõrd hakkasid tõusma ka arvamused neist mängudest. Eelmainitud mängude BGG hinded on lausa 5’ed… Ei midagi erilist, kuid siiski paraneb…

2010. aastal on LEGO lubanud anda välja 8 uut mängu, sealhulgas ülaltoodud Lammaste pügamine, UFO attack, Magma Monster, Pirate plank, Atlantis ja Sigatüüka väljakutse… Kaks nime on LEGO seni saladuses hoidnud.

Tulnukate Rünnak sobiks oma teemakohasusega isegi Eesti Ulmeühingul mängimiseks. Nimelt on tulnukate laev ründamas Kuu baasi ning kuni neli vaprat astronauti peavad selle peatama.

Kõik sel astal välja antavad mängud kasutavad mängus täringut ning LEGO on mängijatele andnud mõista, et oma suva järgi mängulaua muutmine on rangelt soovitatav. Kuulduste järgi pidavat isegi Reiner Knizia LEGO korporatsiooniga lauamängude aretamises koostööd tegema.

Aga tõesti… Kui isegi insenerid kasutavad oma tööpõllul LEGO klotse, siis miks ei võiks neist lauamänge teha. Kahjuks ei ole ma eesti poodides LEGO lauamänge müügil näinud, kuid loodan, et need kunagi siia jõuavad… Tunneks täitsa huvi selliste hübriidide vastu…

Lähemat lugemist sel aastal väljatulevatest mängudest Boardgamenews’ist.

Advertisements

Üks vastus to “LEGO lauamängud”

  1. […] mänguasjatööstus. Suurem tutvustus Lego lelude kohta sai poolteist aastata tagasi ära tehtud selles postituses, nüüd on aeg minna pisut […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: