18AL

kaas

18xx seeria mänge on tegelikult sigapalju ning see on neist üks, mida võib täiesti tasuta välja printida ning mängima hakata. 18GA on samuti PnP (Print and Play), kuid sellest ma siin ei jutusta. Üldisest süsteemist olen pisu kirjutanud meie 1870 mängukirjelduses, kuid ilmselt kordan enamus selle siin üle. 18xx mängud on suures osas seotud aktsiaturu manipuleerimises, millega kaasneb ka veidike raudteeehitust ning rongidega sõitmist.

JubinadMängijad on raudteeinvestorid/rahakad vedurijuhid, kes oma rahakotiga hakkavad liigutama Alabama raudteesüsteemi. Mängijate päralt on kuus ajaloolist firmat, millest endale aktsiaid osta: Mobile and Ohio railroad; TAG Route; L&N; Atlanta, Birmingham & Coast; Western Railway of Alabama ja Alabama, Tennesee & Northern. Mängijad saavad vabalt osta suvalistest ettevõtetest osakuid, saades firma presidendiks, kui neil on käes enim osakuid ettevõtte aktsiaportfellist, ning seega õiguse juhtida firmat.

kaigusKuna peale aktsiatega kauplemise toimub ka raudteeehitus, siis on mängus Alabamat kujutav laud ning hulk kuusnurkseid raudteejuppe, millest saab iga mängija oma käigul ühe lauale asetada. Loomulikult ei tohi seda teha suvaliselt, vaid see teelõik peab olema ühenduses mõne sinu raudteejaamaga. Kuusnurkseid teejuppe on kolme värvi: kollased, mis on saadaval kohe mängu alguses ning millel ei ole väga harusid; rohelised tulevad saadavale mängu edenedes ning neil on juba haruteid ning suuremaid linnu; pruunid, mis tulevad mängu viimases pooles ning mille abil saab moodustada tõsiseid labürinte.

RongidMängu edenedes muutuvad ka rongid edevamaks, võimsamaks ning loomulikult ka kulukamaks. Uute tehnoloogiate ning materjalidega muutuvad vanad masinad kasututeks rusuhunnikuteks, mis tuleks maksudest pääsemiseks võimalikult kiirelt kuhugi metsa maha matta… Ka Alabama raudteedel veerevad raudratsud muutuvad tagasihoidlikest ning nõrkadest auruveduritest võimsate ja kiirete diiselmootoriga varustatud veduriteks. Vastavalt vasakul üleval olevale numbrile võib vedur linnade vahel nänni vedada ning sellega ettevõttele raha teenida. Võrdlemisi nõrguke 2 vedur suudab ilma täiendava vee ja liivata vedada kaupa vaid kahe linna vahel, mille järel tuleb ta hooldusesse saata ning sõidu käigus tekkinud rooste maha hõõruda. Teisalt võib kuuene rong läbida ilma probleemideta kuni 6 linnakest, tuues iga linnaga ettevõttele järjest rohkem kasumit.

Basic RGBKui ettevõtte president otsustab raha aktsionäride vahel dividendidena ära jagada, tõuseb aktsiaturul firma väärtus ning kõik osakute omanikud saavad vastavalt oma portfellile raha (kui rong teenis 300 dollarit, siis 1 osakuga mängija saab sellest 10% ehk 30 dollarit). Ettevõtte väärtus võib langeda, kui ta peab mingil põhjusel teenitud raha tulevasteks investeeringuteks firmasse jätma või keegi müüb ettevõtte aktsiaid. Eeskujuliku majandamise ning kahtlasevõitu mahhinatsioonidega on täiesti võimalik firma väärtust vaid tõsta, makstes alati teenitud raha dividendidena välja. Samas võib halvasti juhitud või variettevõttena loodud firma väärtus langeda nii madalale, et firma on sunnitud kuulutama välja pankroti…

erafirmad

Mängus on ka 5 pisiettevõtet, mis mängu alguses oktsjoni vormis mängijatele maha parseldatakse. Iga pisifirma toob igal käigul omanikule sisse pisikese summa ning enamus neist lubab tulevikus veelgi suuremat kasumit. Näiteks saab Brown & Pojad puidufirma omanik saab lauale panna ühe külakese, millest läbisõitmine toob omaniku suurettevõttele lisatulusid.

poolepealEttevõtete ja isiklikke rahavarusid tuleb hoida eraldi, et need mingil juhul sassi ei läheks. Nimelt loeb mängu lõpus vaid enda isiklik raha ning aktsiaportfelli väärtus. Seega on firmadesse rahajätmine puhas raiskamine, mida tuleb igal juhul vältida ning alati raha kahtlasevõitu tehingutega ettevõttest välja kantida.

Kuna paljud oma ettevõttega mängijad võivad olla Sinu ettevõtte kaasosanikud ja vastupidi, siis on vastastikune koostöö mõlemale ettevõttele soodne, tuues mõlemale hulga pappi sisse. Loomulikult tekib alati mingi kahtlane kiindumus just “enda” ettevõttesse (ehk firmasse, mida mängija ise juhib) ning teisi ettevõtteid nähakse rivaalide või konkurentidena (mida nad ideeliselt ka on), mis on materiaalselt põhjendatav asjaoluga, et enda juhitavas firmas on mängijal alati kõige rohkem aktsiaid… kuid mängu võib mängida ka ühtegi ettevõtet juhtimata, omades edukamates kindlat osalust ning jättes vedurijuhtimise teiste hooleks, korjates vaid dividende.

18alMängust on kaks versiooni, mis erinevad üksteisest tegelikult vaid graafilise kujunduse poolest – esimene on mängu looja Mark Derriku versioon, kelle kirjastaja mingi hetk seda mängu ka müüs ning kes nüüd on kõik vajalikud failid oma kodulehele üles riputanud (viimane pilt); teine versioon on Cory Williamson’i (Koryo) parandatud kujundusega 18AL (kõik ülejäänud pildid), mille võib huvi korral tõmmata BGG’st või tema loa saamisel ka minu blogist.

Aga mäng on väga mõnus – eriti neile, kellele meeldib pisuke majandamine ning rongiga sõita 🙂

8/10

P.S. Xipe pakub oma blogis filmipostreid – soovitan. Täitsa mõistlikud hinnad ning pealegi võid ise pildi otsida ning selle näiteks A1 peale trükkida.

P.P.S. Koryo’lt luba saadud – jubinad saab siit:
18AL Map Koryo v4
18AL_train_schedule
18AL Hexes Koryo v1
18AL Market Koryo v2
18AL Shares & Charters Koryo v1
18AL_Rules_v1_64_A4
18AL Trains Koryo v3
18AL_tile_upgrade_chart_v1_64_A4

Advertisements

5 kommentaari to “18AL”

  1. Hehe, jüngrid otsivad uusi kliente. Kiidan heaks.

  2. […] Mille poolest on 1841 nõnda erinev kõigist teistest 18xx mängudest, mida ma mänginud olen (18AL, 1856, 1861, 1870)? Reeglierinevused ei ole väga suured – ajalooliste ettevõtete asutamine […]

  3. […] 18AL (minu blogis) 18GA Agricola Express Bloody Mary Battle Leader Tactics d6 Shooters (mitte niisama vaid […]

  4. […] mängima. 6 mängijat haaras endale eelmise õhtu hittmäng Hooker ning ülejäänud sundisin ma 18AL‘i taha – egas neid palju saanudki ja kuna osad arvasid, et nad pigem vaataksid, siis […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: