Anti-Monopol

kaas

Vahel võib ka main-stream mänge arvustada. Lihtsalt, et tõestada inimestele, et mitte kõik minu mängud ei ole hyper-super-head ning mitte kõik ei saa kiita. Antud mäng on järjekordne spin-off turunduslikust geniaalsusest Monopoly, mille erinevaid versioone on erinevate kirjastuste poolt välja antud lugematul hulgal (näiteks Gay monopoly).

kaart3

Lauamäng Monopoly juured ulatuvad välja ennesõjaaegsesse perioodi aastal 1904, mil Elizabeth (Lizzie) J. Magie Phillips leiutas esimese versiooni mängust. 31 aastat hiljem patendeeris  Charles Darrow oma variandi, mis on saanud aluseks tänapäeva tohutule monopoli-laviinile. 1941 anti Briti salaluure tellimusel ettevõttes John Waddington Ltd. välja eriline versioon mängust, mis oli mõeldud Teises Maailmasõjas natside kätte langenud sõjavangidele. Lisaks tavalistele mänguosadele olid sinna sisse peidetud ka kaardid, (päris) raha, kompassid ning muud põgenemiseks kasulikud esemed. Mänge jaotas Punane rist. Mõnele sellisele eksemplarile võiks käpa peale saada…

Aga nüüd siis mängust…

jupid

Pealtnäha tundub tegu olevat täiesti tavalise monopoliga – enamus jubinad kattuvad. Mängulaual on 8 erineva Euroopa riigi linnade tänavad (sealhulgas ka Tallinna). Lisaks veel transpordiettevõtted ja gaasi- ning elektrikompanii. Samuti toimib mäng sarnaselt tavalisele monopolile kahe 6-tahulise täringuga.

kaart21

Kuid miks on mängu nimeks ANTI-monopol? Mäng on nimelt mõeldud kujutama ahnete monopolistide ja ausate konkurentide võitlust majandushammasrataste vahel. Seepärast ka kaks pakki kaarte mängulaua keskel. Monopolistid toimivad mängus täpselt tavalise monopoli reeglite kohaselt. Konkurendid aga an palju paindlikumad ning võivad toimetada hoopis vabamalt.

kaart1

Kui monopolistid saavad kruntidele (tänavatele) maju hakata ehitama alles siis, kui kogu piirkond nende käpa all on, siis konkurendid võivad ehitada täiesti suvaliselt. Neile ei ole tähtis, kas neil on antud piirkonnast 1 või 3 tänavat käes. Tasakaaluks aga ei saa vabaturumajanduses konkurentsi tõttu hindu otse lakke lükata, mistõttu jäävad konkurentide kasumid üpriski napiks ning tõusevad majade ehitamisel visalt. Lisaks saavad konkurendid ehitada ka ühe maja rohkem kui monopolistid.

kinnisvara

Väike vahe monopoliga on selles, et kui monopolid olid “ägedad” metallist mängunupud, siis siin on need asendatud plastmassist käkerdistega.

nupud

Aga miks on see parem kui tavaline Monopol? Ega väga ei olegi. Ainuke põhjus, miks seda mängu eelistada, on vahvad sündmustekaardid, mis oma illustratsioonidega on ägedamad kui paljudes teistes mängudes. Lisaks veel võimalus mängida konkurentide poolel…

kaart4

Kui tavalisele monopolile paneks muidu ühe, siis see mäng paistab vähemalt kaks korda parem:

2/10 🙂

P.S. Meil on kodus nii niiske, et kalad käivad supipotis kudemas…

imgp2003

P.P.S. Poiskene saab samuti Cthulhuga hästi läbi

poissjacthulhu

Advertisements

Üks vastus to “Anti-Monopol”

  1. […] Valida saab siis järgnevate mängude vahel: Zooloretto Beowulf: Filmiteemaline lauamäng Pingviin Citadels TaYü Rollit Kaleidoskoop Rail/Road Kingdom Quest Heist Pickomino Hoppladi-Hopplada Mecanix Ingenious Hansa Mamma mia Ticket to ride kaardimäng Gang of Four Alhambra Anti-Monopol […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: