Sabotöör

Viimasel ajal ei olegi jõudnud eriti miskit kirjutada -õppima peaks…peaks… Täna igastahes otsustasin võtta ette pikalt riiulisoodanud mängu, kus miski pole nii nagu tundub.

kaas

Tegu on ühe põnevaima kaardi-/peo-mänguga, mida ma tean. Pisikesest karbist, mis mahub väga hästi ka taskusse, võib leida 44 tunnelikaarti, 28 kullakaarti, 7 kaevurit ja 4 sabotööri.

Mängus jaguneb seltskond kahte rühma: kullakaevuritest päkapikud ning sabotöörid, kes üritavad teise poole tegemisi kihva keerata. Ainukene jama on selles, et keegi täpselt ei tea, kes keegi on, kuna kaevurikaardid jagatakse kõigile pimesi ning ainult nemad tohivad seda vaadata (väita võid mida tahad, kuid kaardi näitamine rikub ära kogu mängu mõnu). Päkapike ülesandeks on jõuda kusagil maapõues varjuloleva kullani. Sabotööride ülesandeks on iga hinna eest neid takistada. On nad siis Sauroni, Voldemorti või Bushi enda palgal, jääb igaühe enda otsustada.

digger1

Nagu ennist mainitud, on osade mängijate eesmärk kullani jõuda. Potentsiaalseid sooni, kus võib kulda leida, on aga kolm. Kahe all neist on tavaline kasutu süsi, ühe all kuld. On ta teatud kaardid, millega võib eelmainitute alla ISE vaadata, kuid see, kas keegi sind usub, on nende enda asi.

kuldmuld

Mängus on mitut tüüpi kaarte: tunnelikaardid, käkikeeramise kaardid, paranduskaardid ja kullakaardid. Esimesed kolm on kõik ühes pakis. õnne asi, kuidas kellegile kätte juhtub. Tunnelikaardid on, nagu nimigi ütleb, kaardid, millega saavad mängijad tunneleid kaevata. Ka tunneleid on mitmesuguseid: kõveraid, sirgeid, tupikuid, ristmikuid… käkikeeramis kaardid on need, millega saab teisele mängijale jama korraldada. Alati võib tuua ettekäändeks: “Minu arust oled sa sabotöör!” ja keegi ei pahanda. Paranduskaardid on eelmiste vastandid. Nendega saab äralõhutud varustust korda teha.

laternkirkakaru

Kullakaardid on aga mingil määral võidupunktide asemik. Kui üks voor läbi saab, siis võitjad (kas sabotöörid või päkapikud) saavad teatud hulga kullakaarte. Ka päkapikud võivad omavahel võistlema hakata, kuna see, kes tunneli kullaga ühendab, saab esimesena kaartide seast valida ning sinna kaob tihtipeale ainuke 3-kullaga kaardike.

kullakaart

Seega peaks iga päkapikk unes nägema umbes sellist pilti:

pakavoit

Ja sabotöör sellist:

sabovoit

Mäng on lihtne ning väga meeldiv. Mängitav ka purjus seltskonnaga (loomulikult juhul, kui kõik VEEL saavad aru, kas nad on päkapikud või sabotöörid). Ainuke probleem on see, et pärast lahti võtmist ei taha paks reegliraamat, kus on juhend neljas keeles, enam kenasti karpi mahtuda. Aga see on ka ainuke. Ise lahendasin selle kummiga – tõmbasin selle ümber karbi.

Väljaandjaks Taibumängud

Mängijate arv: 3-10 (alla 5’e ei ole väga mõtet)

9/10

Mäng võitis ka Arteri korraldatud lauamängude võrdluse (mitte, et žürii oleks väga adekvaatne olnud)

Advertisements

2 kommentaari to “Sabotöör”

  1. […] asustajad laiend Linnad ja rüütlid (BG) Carcassonne (BG) Mr. Jack (BGG) Marrakech (BG) Rök (BGG) Sabotöör (BG) 6. Võtab! (BG) Coloretto […]

  2. […] tuletama mängreegleid paljudele kindlasti juba tuttavatele mängudele nagu Carcassonne, Tsitadell, Saboteur (+ Saboteur 2) ning Agricola. Toimub see pühapäeviti kell 14-18 Tartus ning teisipäeviti kell […]

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: